Jacenty Dędek portretprowincji.pl – wernisaż wystawy na Opolskim Festiwalu Fotografii

Jacenty Dędek „portretprowincji.pl”

Wernisaż wystawy na Opolskim Festiwalu Fotografii – sobota 7.10.2017r. godz.  17:30.

Przez kilka ostatnich lat (od początku 2011 r., w zasadzie do ostatnich miesięcy 2016 r.) wraz z autorką tekstów, Kasią Dędek, jeździłem po Polsce zbierając materiały do książki, która jest poświęcona Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej. www.portretprowincji.pl

Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach. Oprócz kilkuset portretów, wykonałem także wiele fotografii o charakterze reporterskim, czy dokumentalnym, pokazujących przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi, albo chwile zwykle.

Wszystkie fotografie zostały wykonane na tradycyjnych, czarno-białych, negatywach (4×5”/portrety, 135/zdjęcia dokumentalne).

Fragment naszego opisu tego przedsięwzięcia:

„Nie mieliśmy wielkich założeń, poza tym, że zdjęcia będą powstawały we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Portretom ludzi miały towarzyszyć „portrety miejsc”, zdjęcia mówiące o przestrzeni, w jakiej żyją nasi bohaterowie.

Czego szukaliśmy?

Chyba najbardziej interesowało nas swoiste rozdarcie między starym a nowym. Mieliśmy dziwne poczucie, że coś się już skończyło, albo na naszych oczach kończy, a nowe nie na dobre się zaczęło. Że prowincja jest w dziwnym zawieszeniu. Jaka jest prawda o polskiej prowincji? O tych małych miastach, wsiach, przysiółkach? Każdy znajdzie dla siebie to, co umie zauważyć. My chcieliśmy, żeby w tej podróży przez Polskę przewodnikami byli napotkani przez nas ludzie.”

Program Festiwalu